Gdy brak odwagi na zakończenie związku. Czy ghosting to już plaga?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Rozstania nigdy nie są łatwe, a niektóre mogą być szczególnie bolesne i traumatyczne dla obu stron. A co w sytuacji, gdy partner znika bez słowa wyjaśnienia i przestaje odpowiadać na wiadomości?

Gdy myślimy, że nie ma nic gorszego i bardziej okrutnego niż zerwanie z kimś przez SMS, okazuje się, że ghosting stawia poprzeczkę jeszcze wyżej – tutaj nie uświadczysz żadnej wiadomości, ani słowa wyjaśnienia, ani nawet standardowego „to nie ty, to ja” lub „zostańmy przyjaciółmi”. Z dnia na dzień druga osoba przestaje dla nas istnieć, a my zastanawiamy się, co zrobiliśmy źle.

Co to jest ghosting?

Sam termin nie jest nowy, choć wcześniej używany był w pokerze online do określenia sytuacji, w której bardziej doświadczony gracz podpowiada mniej doświadczonemu podczas rozgrywki, co oczywiście jest oszustwem. 

Obecnie ghosting zyskał nowe, choć nie mniej negatywne znaczenie i odnosi się do sytuacji, gdy osoba bez ostrzeżenia i wyraźnego powodu przestaje kontaktować się z partnerem, przyjaciółmi, rodziną czy nawet pracodawcą. Jednocześnie widać, że nadal prowadzi aktywne życie w mediach społecznościowych, jest wyraźnie zdrowa i szczęśliwa.

Według ekspertów takie zachowanie jest szczególnie popularne wśród millenialsów, którzy bez wątpienia przyczynili się do rozprzestrzenienia tego zjawiska w społeczeństwie. Popularność ghostingu wiąże się także nierozerwalnie z aplikacjami randkowymi i znajomościami utrzymywanymi głównie w sieci lub telefonicznie.

Dlaczego ludzie znikają jak duchy?

Choć rozwiązanie może wydawać się ekstremalne, nie jest wcale rzadkością. Jeśli głębiej się nad tym zastanowić, to sami zapewne przynajmniej raz w życiu tego doświadczyliśmy albo sami z tego skorzystaliśmy. Dlaczego? Przecież można zadzwonić, porozmawiać i wyjaśnić, że to koniec znajomości, zamiast znikać jak duch i pozostawić kogoś z mętlikiem w głowie.

Powód wydaje się prozaiczny. Tak jest po prostu łatwiej. „Duch” nie musi usprawiedliwiać się, niczego wyjaśniać, dawać drugiej osobie nadziei. Po prostu znika bez zbędnych dramatów i skandali. Niestety jest to łatwiejsze jedynie dla niego, bo dla samej ofiary taka forma rozstania nie jest ani mniej bolesna, ani mniej traumatyczna.

Z drugiej strony „duch” może przekonywać, że powodowała nim troska o dobro drugiej osoby. Chciał oszczędzić jej cierpienia, więc postanowił zniknąć. W rzeczywistości troszczy się tylko o swój komfort i spokój, a swoim zachowaniem pokazuje całkowity brak szacunku dla uczuć innych.

Warto też zauważyć, że w dobie mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych zmienia się sama etykieta komunikacji. Brak odpowiedzi jest często uważany za wystarczającą i wyczerpującą reakcję na każdą niechcianą wiadomość, a o wiele łatwiej jest uciec od rozmowy w Internecie niż w życiu. Tak, „duch” może być zdziwiony, że jego ofiara nie zrozumiała prostego przekazu i ma do niego pretensje.

Jak reagować na ghosting?

Kiedy człowiek nie wie, co się stało i dlaczego, zaczyna szukać powodów w sobie, obwiniać się. To może bardzo zachwiać czyjąś samooceną, ale też stać się przeszkodą do zaufania komuś w przyszłości. Człowiek żyje z niezamkniętym rozdziałem swojego życia i nierzadko w takiej sytuacji trudno pójść naprzód.

Rada tutaj może być tylko jedna, nawet jeśli jest dość banalna i trudna do zrealizowania w praktyce. Najważniejsze jest, aby nie obwiniać się za to, co się stało. Nie szukaj wyjaśnień i nie wracaj bez końca do tej sytuacji, nie analizuj i nie próbuj zrozumieć. Musisz po prostu zaakceptować fakt, że masz do czynienia z ghostingiem. Nie zakładaj, że coś jest z Tobą nie tak i nie buduj teorii, jakie poważne przeszkody uniemożliwiły „duchowi” znalezienie sposobu na skontaktowanie się z Tobą.

„Duch” ma problem sam ze sobą, więc nie warto czekać na jego odpowiedź. Takie osoby zwykle są narcyzami niezdolnymi do budowania zdrowych relacji lub same boją się angażować, a sposób „na ducha” to stałe zagranie w ich repertuarze.

Spróbuj szybko odzyskać siły po nieprzyjemnym incydencie i skup się na tych, którzy okazują ci prawdziwe zainteresowanie i dla których nie jesteś tylko kolejnym numerem telefonu na liście kontaktów.

Kiedy ghosting może być rozwiązaniem?

Choć zdecydowanie nie polecamy czynić drugiemu, co nam niemiłe, ghosting może okazać się jedynym skutecznym rozwiązaniem w przypadku osób niezwykle toksycznych lub nawet niebezpiecznych. Nierzadko próby rozmawiania z takimi ludźmi i rozstania się w sposób normalny nie przynoszą efektów, dlatego ghosting może być jedyną szansą na zakończenie nieprzyjemnej relacji. Pamiętaj jednak, że powinna to być ostateczność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

pięć × 3 =