Czy wszyscy jesteśmy geniuszami? „Ukryty geniusz” Davida Adama

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ludzki mózg od wielu lat fascynuje świat nauki. Nic dziwnego, w końcu to nasz główny komputer, centrum zarządzania i pokój prezesa w jednym. Do dziś wiele jego funkcji jest dla nas zagadką, choć poświęcono mu mnóstwo badań. Co o nim wiemy?

Tym tematem postanowił zająć się ponownie David Adam – dziennikarz popularnonaukowy, doktor inżynierii chemicznej i autor wielokrotnie nagradzanego bestsellera „Człowiek, który nie mógł przestać”. Jego kolejna książka nosi tytuł „Ukryty geniusz. Pigułki na rozum, hakerzy mózgu oraz sekrety inteligencji”.

Inteligentne narkotyki

Dziennikarz rozprawia się w niej z mitami dotyczącymi ludzkiego mózgu i analizuje istniejące teorie. W kilku przypadkach testuje popularne metody na własnej skórze (np. elektrostymulację czy suplementy, które maja poprawić pracę mózgu, czyli smart drugs), następnie opisując swoje wrażenia.

Neuron
(fot. Josh Riemer, źródło: unsplash.com)

W „Ukrytym geniuszu” skupia się przede wszystkim na zagadnieniu inteligencji, analizuje konstrukcję testów IQ i stara się poprawić swój poprzedni wynik, odnosząc się krytycznie do instytucji Mensy, której sam jest członkiem.

Autor podniósł także także kwestie etyczne (np. jak daleko można posunąć się w próbach „ulepszenia” swojej inteligencji), choć przedstawia się jako zdecydowany zwolennik postępu.

Dla kogo?

Książka jest świetną pozycją dla wszystkich, których fascynuje ludzki umysł oraz jego możliwości. Adam serwuje naukową wiedzę w bardzo przystępny dla czytelnika sposób – unikając specjalistycznego żargonu, żartując i cierpliwie tłumacząc skomplikowane zagadnienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

siedemnaście + 2 =