W jaki sposób mówić o swoich wadach, by wypaść dobrze na rozmowie o pracę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozmowy kwalifikacyjne pozwalają lepiej poznać potencjalnych pracowników. Nie da się ukryć, że dla osób ubiegających się o pracę bywają one stresujące, szczególnie gdy rekruterzy zadają trudne i niewygodne pytania. Niektóre z nich mogą dotyczyć naszych wad. Jak mówić o swoich słabych stronach, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie?

Pytania, które padają na rozmowie kwalifikacyjnej, zazwyczaj dotyczą wykształcenia, zdobytego doświadczenia i umiejętności. Niekiedy rekruterzy, chcąc bliżej poznać potencjalnego pracownika, pytają o zawodowe cele czy sposoby spędzania wolnego czasu. Na tego typu pytania osoby starające się o pracę z reguły odpowiadają swobodnie i otwarcie. Są jednak i takie pytania, które wywołują popłoch, szczególnie gdy dotyczą naszych słabych stron. Nikt nie lubi mówić o swoich wadach, wolimy przedstawiać zalety. Jak więc szczerze opowiadać o słabych stronach podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

RonaldCandonga/pixabay.com

Jak mówić o swoich słabych stronach?

Większość z nas nie ma problemu z przedstawieniem swoich mocnych stron. Jeśli jesteśmy świadomi swojej umiejętności organizacji czasu pracy, sumienności, znajomości języka obcego czy zdolności negocjacyjnych, to chętnie o tym mówimy rekruterowi, bo doskonale wiemy, że dzięki takim zaletom możemy mieć większe szanse na zatrudnienie.

Z kolei pytanie o słabe strony budzi konsternację. Słysząc je, zastanawiamy się, dlaczego w ogóle się pojawiło. Czy rekruter próbuje nas pogrążyć? Czy takie pytanie oznacza, że nie dostaniemy posady? Nic bardziej mylnego. Rekruterzy, pytając o słabe strony, chcą przede wszystkim sprawdzić, czy jesteśmy świadomi swoich wad, bo tylko wtedy możemy nad nimi pracować. Zanim więc wybierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną, zadbajmy o solidne przygotowanie. O słabych stronach możemy mówić na dwa sposoby. Pamiętajmy przy tym, że pozytywniej zostaniemy odebrani, jeśli o wadach będziemy mówić krócej niż o zaletach.

Wymień słabą stronę, którą chcesz wyeliminować

Słabą stronę możemy opisać jak wyzwanie, któremu próbujemy sprostać. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej staraj się podkreślić, że starasz się walczyć ze swoją wadą. Jeśli na przykład miałeś problemy z punktualnością, to powiedz, że kiedyś notorycznie bywałeś spóźniony, ale odkąd szybciej chodzisz spać i dzień wcześniej prasujesz ubrania albo przygotowujesz obiad, to nie masz problemu, aby być na czas w danym miejscu. Pokazując rekruterowi, że konsekwentnie pracujesz nad sobą, zrobisz dobre wrażenie.

Opisz słabą stronę, która nie ma znaczenia na danym stanowisku pracy

Nie każdy zawód wymaga takich samych umiejętności, a co za tym idzie również mocnych i słabych stron. Jeżeli przykładowo stresujemy się podczas publicznych wystąpień, ale staramy się o posadę w dziale informatycznym, to możemy być pewni, że taka słaba strona nie przekreśli naszych szans na zatrudnienie. Dlatego słysząc pytanie o wadach na rozmowie kwalifikacyjnej, przedstawiajmy te, które nie mają większego znaczenia w danej pracy.

Unikajmy jednak mówienia o tych słabych stronach, które zbyt odbiegają od stanowiska, na jakie aplikujemy. Jeżeli bierzemy udział w rekrutacji na księgową, to nie wspominajmy, że nie umiemy pływać. Możemy powiedzieć, że mamy problem z pracą w grupie, wiedząc, że codzienne obowiązki księgowej nie wiążą się z częstymi kontaktami z innymi pracownikami.

Zdj. główne: RAEng_Publications/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

szesnaście − dziewięć =