Wieczorne rytuały, czyli jak spać, żeby się wyspać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jakie wieczorne rytuały są pomocne, aby dobrze się wyspać?

Dobry sen niezbędny do prawidłowego funkcjonowania

Właściwa ilość snu wpływa na nastrój oraz na funkcjonowanie w ciągu dnia. Podczas snu regeneruje się cały organizm. Tym samym prawdziwe jest twierdzenie, że sen jest najlepszym lekarstwem. Głównymi objawami braku snu są m.in. zmęczenie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, bóle głowy i gorsze samopoczucie. Jeśli brak snu jest permanentny, to mogą pojawić się dreszcze, gorączka i inne stany chorobowe. Wieczorne rytuały są niezbędne do tego, aby się wyspać i normalnie funkcjonować w ciągu dnia.

12 wieczornych rytuałów, które pomogą Ci się wyspać

1. Ostatni posiłek

Ostatni posiłek powinien być zjadany 2–3 godziny przed snem, dzięki czemu nie obciąża układu trawiennego. Zjedzenie zbyt ciężkiej kolacji może powodować dyskomfort. Zbyt lekki posiłek może wywołać ssanie w żołądku. Nie należy przed snem dużo pić, ponieważ sen będzie przerywany częstymi wizytami w toalecie.

2. Regularne godziny snu ze słuchaniem własnego organizmu

Warto ustalić optymalny czas, po którym należy znaleźć się w łóżku. Wielu lekarzy zaleca, aby kłaść się spać przed 22.00. Warto słuchać potrzeb własnego ciała. Zdarza się, że organizm „domaga się” snu znacznie wcześniej.

3. Zasada ciepłych stóp

Wiele osób nie potrafi zasnąć, gdy ma zimne stopy. Dlatego po kąpieli warto założyć na stopy ciepłe skarpety. Inną możliwością na ogrzanie stóp jest termofor lub poduszka elektryczna.

4. Odpowiednie przygotowanie pokoju

Przed snem warto wywietrzyć pokój, w którym się śpi. Dzięki temu komfort snu jest dużo większy. Warto zadbać również o odpowiednią temperaturę w sypialni. Optymalna temperatura to 18–20°C.

5. Higiena snu

Bardzo ważne jest dbanie o higienę snu, czyli spanie w czystej pościeli. Największy komfort snu zapewnia pościel z naturalnych materiałów np. bawełny. Poszewki powinny być zmieniane w zimie co dwa tygodnie, a w lecie co tydzień (w upalne dni pocimy się nawet w nocy).

6. Nie jedz w łóżku i pracę zostaw przy biurku

Bardzo wiele osób ma zły nawyk jedzenia i pracownia w łóżku. Łóżko powinno kojarzyć się tylko z miejscem nocnego wypoczynku.

7. Wypij herbatę ziołową na lepszy sen

Kubek ziołowej herbaty, np. melisy, pomoże odprężyć się po ciężkim dniu. Jeden kubek naparu wieczorem nie spowoduje nadmiernego obciążenia pęcherza w nocy.

8. Ogranicz niebieskie światło

Aby lepiej spać, warto ograniczyć niebieskie światło. Odłóż tablet, komputer i telefon na minimum godzinę przed pójściem spać.

9. Domowe spa

Domowe spa, relaksujący prysznic lub ciepła kąpiel to niezawodne sposoby, aby odprężyć się po ciężkim dniu. Do wieczornych rytuałów warto używać naturalnych kosmetyków, które mają w swoim składzie np. lawendę, jaśmin, drzewo sandałowe.

10. Znalezienie czasu tylko dla siebie

Czas tylko dla siebie jest bardzo ważny. Można pomedytować i zrelaksować się po ciężkim dniu lub poczytać książkę, która świetnie wycisza przed snem.

11. Nie pij kawy ani alkoholu przed snem

Kofeina oraz alkohol zaburzają wytwarzanie melatoniny – hormonu odpowiadającego za prawidłową ilość snu. Jego zbyt niski poziom powoduje, że nocny odpoczynek jest krótszy.

12. Zgaś światło

Każde światło, które pali się w nocy, zaburza zdrowy sen. Dlatego tak ważne jest pogaszenie wszystkich świateł w sypialni.

Zdjęcie główne: Vladislav Muslakov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*