Jak rozpoznać neurotyka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Neurotyk to osoba niestabilna emocjonalnie, której problem sprawia zaadaptowanie się do otaczającej rzeczywistości. Tacy ludzie nie radzą sobie też z różnymi sytuacjami życiowymi, a to wywołuje u nich stres, którego psychika nie jest w stanie przetworzyć, ponieważ każda sytuacja wydaje się nierozwiązywalna. Neurotycy działają i zachowują się bardzo szablonowo, dlatego łatwo ich rozpoznać. 

Jak zachowuje się neurotyk?

Najczęstsze zachowania i objawy, na podstawie których można rozpoznać neurotyka, to:

Ciągły niepokój

Osoba neurotyczna nieustannie się boi – zmian, przyszłości, konfrontacji, krytyki, podejmowania decyzji czy konkretnych działań. Niemal dowolne zdarzenie może wywołać w niej niepokój i uczucie trwogi. W życiu taka osoba nie dąży do niczego, jest bierna i niezdecydowana, a strach paraliżuje ją na każdym kroku. Uczucie niepokoju i zdenerwowania nie ustępuje, nawet jeśli wszystkie problemy zostały pomyślnie rozwiązane.

Niechęć do zmian

Każda nowość w życiu takich ludzi jest dla nich prawdziwym wyzwaniem. Bez względu na to, czy jest to zmiana w skali całego życia, czy jednego dnia – neurotyk będzie odczuwał z jej powodu dyskomfort i niepokój. Dlatego nie mogą się przystosować w społeczeństwie, poznawać nowych ludzi, uczyć się nowych rzeczy i zmienić pracy lub mieszkania, nawet jeśli istnieją ku temu dobre powody.

Relaks jest im obcy

Ponieważ neurotycy stale są spięci i czymś się martwią, nie potrafią odpoczywać i się relaksować. W ich głowach nieustannie przewijają się myśli, najczęściej czarne, i analizy przeszłych zdarzeń, a przez to mózg nie ma chwili wytchnienia. Nawet jeśli osoba neurotyczna spędza miło czas, to pozytywne wrażenia i uczucia są szybko tłumione przez negatywne myśli i stres.

Zerowa odporność na stres

Skłonności do czarnowidztwa i zamartwiania się sprawiają, że neurotycy nie potrafią radzić sobie w stresujących sytuacjach. Problemy, przeszkody czy nawet niewielkie niedogodności natychmiast ich przytłaczają. Takie osoby nie widzą wyjścia z problematycznej sytuacji i z góry skazują się na porażkę. Każdy rozważany przez nie scenariusz wydarzeń prowadzi tylko do gorszego zakończenia.

Oprócz tego neurotycy nie wierzą w swoje możliwości i mają niską samoocenę, ale są mocno skupieni na sobie i swoich problemach. Nie ufają ludziom i często trzymają się sprawdzonych relacji, nawet gdy są one dla nich szkodliwe. Osoby neurotyczne są też bardzo zależne od oceny innych, źle reagują na jakąkolwiek krytykę i łatwo się obrażają.

Jak radzić sobie z neurotyzmem?

Największymi problemami neurotyka są stres i lęk, dlatego należy je maksymalnie ograniczyć – spędzać więcej czasu na łonie natury i w otoczeniu pozytywnych ludzi, którzy nas uspokajają, poświęcać czas na relaks i hobby, medytować. Gdy neurotyzm prowadzi do poważnych problemów psychicznych oraz zaburzeń, dobrze jest zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże Ci przepracować emocje i doświadczenia, które mogły doprowadzić do wykształcenia neurotycznych zachowań.

Jednak sam neurotyzm jest typem osobowości, a nie chorobą, która wymaga leczenia. To znaczy, że kluczem do radzenia sobie z neurotycznymi skłonnościami jest praca nad sobą. Neurotyk musi nauczyć się:

  • rozpoznawać, nazywać, akceptować i regulować swoje emocje;
  • opierać się na własnej opinii i podejmować swoje decyzje;
  • mówić otwarcie i szczerze;
  • budować relacje z innymi;
  • radzić sobie ze zmianami;
  • zaspokajać swoje potrzeby w zdrowy sposób;
  • wierzyć w siebie.

Pierwszy krok do spokoju to przyznanie głośno, że neurotyzm dotyczy właśnie Ciebie.

Zdj. główne: Ahtziri Lagarde/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*