Jak odnaleźć się w nowym otoczeniu?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zmiany są nieodłączną częścią ludzkiego życia i zawsze wiąże się z nimi większy lub mniejszy stres. Szczególnie trudna może być zmiana otoczenia. Jak sobie z nią radzić? 

Każda zmiana ustalonego rytmu życia obciąża nas emocjonalnie i powoduje duży stres. Przeprowadzka do innego miasta lub kraju, nowa szkoła, pierwsze dni w pracy – wszystko to wymaga od nas zmierzenia się z czymś nowym i nieznanym, do opuszczenia strefy komfortu i zrewidowania naszych przyzwyczajeń. Jak ułatwić sobie proces adaptacyjny w nowym otoczeniu?

Umiejętność adaptacji

Adaptacja psychologiczna to zdolność człowieka do dostosowania się do wymagań i kryteriów określonej grupy społecznej. Korzystamy z niej przez całe swoje życie, na przykład przystosowując się do indywidualnych cech rodziny, w której się urodziliśmy. Później dostosowujemy się do środowiska szkolnego, roboczego oraz do warunków życia z wybranym partnerem.

Im wyższy poziom umiejętności adaptacyjnych posiadamy, tym łatwiej dostosowujemy się do otaczających nas warunków życia oraz do ich zmian. 

Co wpływa na umiejętność adaptacji?

Psychologia wskazuje 3 czynniki wpływające na poziom umiejętności adaptacyjnych człowieka:

  • elastyczność psychiki, która określa szybkość dostosowywania się do nowych warunków,
  • samoświadomość, czyli wiedza człowieka o sobie i swoich reakcjach,
  • otwartość i obiektywna ocena rzeczywistości, która zakłada skupienie się na rozwiązaniach problemu, a nie na samym problemie.

Poprzez odpowiednie nastawienie i podjęcie konkretnych działań, możemy skutecznie wpływać na przyspieszenie procesu adaptacji, nawet w szczególnie trudnych dla nas sytuacjach.

Nowa praca i zespół

Pierwsze tygodnie w nowej pracy mogą być bardzo stresujące. Według psychologów depresja i zmęczenie fizyczne w tym czasie są charakterystyczne dla nawet 70% wszystkich nowych pracowników. Na szczęście można ułatwić sobie ten trudny, ale zdecydowanie przejściowy okres, korzystając z poniższych wskazówek:

  • Planuj skrupulatnie swój dzień, aby unikać problematycznych sytuacji, które możesz przewidzieć;
  • Dostarczaj sobie więcej przyjemności i radości w tym okresie, spotykaj się z przyjaciółmi, prowadź aktywny tryb życia, wysypiaj się;
  • Uśmiechaj się! Ludzie pozytywnie odbierają osoby uśmiechnięte i chętniej z nimi współpracują. A dla Ciebie uśmiech jest niewyczerpanym źródłem hormonów szczęścia;
  • Przyjmij pozycję obserwatora. Odkryj, kto jest liderem formalnym, a kto faktycznym. Spróbuj zrozumieć prawdziwe relacje między ludźmi, dynamikę grupy i jej niepisane zasady.

Pamiętaj, że dla zespołu też jesteś nowością, do której muszą przywyknąć. Daj czas im i sobie.

Z dala od domu

Trudniejszą sytuacją jest wyprowadzka, szczególnie do obcego kraju. Według psychologów rozłąkę z ojczyzną, rodziną i przyjaciółmi przeżywamy podobnie jak żałobę po śmierci kogoś bliskiego. Musimy pogodzić się ze stratą statusu społecznego, kręgu przyjaciół, więzi społecznych, języka komunikacji, kwalifikacji zawodowych, z wszystkim, co jest nam znane i bliskie. W nowym kraju możemy przeżyć prawdziwy szok kulturowy, ale odpowiednie podejście może pomóc nam przetrwać okres adaptacyjny.

  1. Nie kojarz przeprowadzki tylko z negatywnymi emocjami. Znajdź jej pozytywne aspekty.
  2. Zapisz myśli i uczucia, które pomogą Ci określić, co jest dla Ciebie najtrudniejsze w przeprowadzce.
  3. Pamiętaj, że wszystkie Twoje osiągnięcia, wiedza, umiejętności i talenty są z tobą, ale może musisz nauczyć się używać ich w inny sposób.
  4. Nie porównuj się z innymi, którzy od razu i bezboleśnie weszli w nową sytuację. Adaptacja to bardzo indywidualny proces.
  5. Spraw, by przestrzeń, w której mieszkasz, naprawdę wyglądała jak dom. Otocz się rzeczami, które pomogą Ci czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jeśli masz ograniczony budżet i nie chcesz wydawać zbyt wiele, skup się na pokoju, w którym spędzasz większość czasu.
  6. Nie porzucaj swoich zainteresowań i hobby. Skupienie się na ulubionych i dobrze znanych zajęciach, naładuje Cię pozytywną energią i pomoże uspokoić myśli.
  7. Poznaj nową okolicę. Przespaceruj się i znajdź w swoim sąsiedztwie miejsca, które mogą Ci się w przyszłości przydać lub stać się Twoimi ulubionymi.
  8. Jeśli nie mówisz w lokalnym języku, spróbuj zamówić kawę, zapytaj o najbliższą aptekę. Poinformuj ludzi, że właśnie się przeprowadziłeś i dopiero rozpoczynasz naukę języka, wiele osób z pewnością chętnie Ci pomoże.
  9. Poznaj sąsiadów i znajdź nowych przyjaciół. Otwórz się na lokalną społeczność i jej zwyczaje.
  10. Utrzymuj kontakt z rodziną i przyjaciółmi w kraju. Nie bój się prosić ich o pomoc i wsparcie.

W każdej sytuacji pamiętaj, że nic nie trwa wiecznie i w końcu przywykniesz do nowych warunków, a to, co było obce i niezwykłe, stanie się dla Ciebie codziennością. Tęsknota za domem i bliskimi, czy za „starymi, dobrymi czasami” nigdy w pełni nie zniknie, ale pewnego dnia stanie się po prostu znośna, a nawet neutralna.

Zdjęcie główne: Austin Distel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*