Lęk przed zmianami. Jak można go oswoić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przed zmianami w życiu nie da się uciec. Ale to dobrze, ponieważ to właśnie one pomagają nam się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia, dzięki którym lepiej poznajemy rzeczywistość i stajemy się bardziej świadomi swojej wartości. Choć zmiany mają korzystny wpływ na życie, to często budzą ogromny lęk. Jak można sobie z nim poradzić?

Lęk to jeden z najbardziej naturalnych stanów emocjonalnych w życiu. Wyzwala go wiele czynników, zazwyczaj są to stresujące sytuacje, takie jak rozmowa kwalifikacyjna. Czasami jednak lęk pojawia się na samą myśl o tym, że coś mogłoby ulec zmianie w znanej nam rzeczywistości. Taki lęk wiąże się ze strachem przed wychodzeniem ze swojej strefy komfortu, podejmowaniem decyzji czy próbowaniem czegoś nowego. Niektóre osoby nie lubią zmian, bo kojarzą się im z czymś nie tylko obcym i nieznanym, lecz przede wszystkim negatywnym. Wolą wieść spokojne życie. Jest to zrozumiałe, ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby, jednak traktowanie każdego odstępstwa od regularnego rytmu codzienności źle, znacząco wpływa na jakość życia. Musimy mieć świadomość, że zmiany, mniejsze i większe, będą pojawiać się przez całe życie, nie da się ich uniknąć, ale można je oswoić.

Przyczyny lęku przed zmianami

Nie można wskazać jednoznacznych przyczyn pojawienia się lęku przed zmianami. Naukowcy sugerują, że wpływ mogą mieć czynniki genetyczne i środowiskowe. Znaczenie mają także zmiany biochemiczne w mózgu, spowodowane między innymi przewlekłymi chorobami, nadużywaniem alkoholu i narkotyków czy traumatycznymi przeżyciami w przeszłości.

Lęk przed zmianami często rozwija się u osób, które mają ku temu pewne predyspozycje i odpowiednie cechy charakteru. Niektórzy cenią sobie stabilizację, poczucie bezpieczeństwa i nie szukają ciągłych wrażeń. Każda zmiana będzie więc wywoływać u nich naturalny sprzeciw połączony z pragnieniem, aby wszystko wróciło do poprzedniego stanu. Zdarza się także, że zaburzenia lękowe są dziedziczne.

W odczuwaniu lęku przed zmianami znaczenie ma też poczucie własnej wartości. Niska samoocena i poczucie niepewności często wiążą się ze strachem przed podjęciem nowych działań. Taka osoba nie wierzy, że mogłaby podołać kolejnym wyzwaniom, więc woli tkwić w bezpiecznej bańce.

Objawy lęku przed zmianami

Lęk przed zmianami utrudnia życie i negatywnie na nie wpływa, przeszkadzając w normalnym funkcjonowaniu. Osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi unikają nawet tych dobrych zmian.

Lękowi przed zmianami często towarzyszą takie objawy, jak:

  • ciągłe poczucie niepokoju,
  • natrętnie powracające myśli,
  • poczucie przytłoczenia,
  • uczucie przerażenia,
  • nagłe ataki paniki,
  • trudność w uspokojeniu się,
  • problemy z koncentracją.

Czasami pojawiają się też objawy somatyczne związane z działaniem układu oddechowego i krążenia, na przykład trudności w oddychaniu i zwiększone tętno, zależą one jednak od indywidualnych predyspozycji.

Wzmocnienie przed lękiem

Pokonywanie stresu i lęku powinnyśmy zacząć od zmian w trybie życia. Dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne, dieta, aktywność fizyczna, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, medytacja, unikanie używek i odpowiednia ilość snu wzmacniają organizm i poprawiają samopoczucie.

Zmiany są stresujące i w ich obliczu mamy prawo czuć się zmęczeni i przytłoczeni. W trudniejszych momentach pozwalajmy sobie na odpoczynek i zaspokajanie potrzeb. Nie bójmy się też prosić o pomoc bliskich czy specjalistów.

Zdjęcie główne: Etienne Girardet/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*