Jak wyrobić w sobie dobre nawyki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy w codziennym życiu wykonuje bardzo dużo różnych czynności, które są jego nawykami. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że nawyki określają człowieka. To, kim jesteś i co osiągnąłeś, jest ukształtowane przez Twoje przyzwyczajenia. Kształtowanie pozytywnych nawyków jest jednym z ważniejszych elementów rozwoju.

Dlaczego dobre nawyki są takie ważne?

Wiele osób błędnie uważa, że nawyki nas ograniczają. Jest zupełnie odwrotnie. Dobre nawyki dają wolność finansową, niezależność i gwarantują zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego tak ważne jest kształtowanie tych dobrych i eliminowanie tych złych. Aby to zrobić, należy wykonać kilka kroków, które w tym pomogą.

14 kroków pomocnych w kształtowaniu dobrych nawyków

1. Zaplanuj działanie

Wiele osób nie planuje swoich zmian, wprowadzając nowe nawyki bardzo chaotycznie. Dlatego bardzo często wprowadzane zmiany są krótkotrwałe.

2. Małe kroki w wykonywaniu działania

Każdy ma wielkie plany na przyszłość, ma wizje siebie dążącego do sukcesu. Spełnianie dużych marzeń jest trudne do realizacji. Dlatego w spełnianiu marzeń najlepsza jest metoda małych kroków, każdy z nich zbliża do celu, czyli realizacji marzenia.

3. Nawyk musi być konkretny

Nawyk nie może być ogólnikiem np. co rano będę ćwiczyć albo będę dla wszystkich milszy. Aby nawyk został przyjęty, to musi być konkretny np. codziennie wieczorem będę medytować.

4. Motywacja

Drugim, bardzo ważnym, elementem jest motywacja, czyli po co i dla kogo zostaje wyrobiony nowy nawyk. Badania wykazują, że największą motywacją są cele związane z osobami, na których nam zależy np. muszę być zdrowa, aby móc nacieszyć się wnukami.

5. Ramy czasowe

Wybierz okres, w którym mają pojawić się rezultaty wprowadzone przez nowe nawyki. Jeśli dasz sobie zbyt mało czasu, to poniesiesz porażkę. Optymalny moment na pojawienie się pierwszych rezultatów wynikających ze zmiany nawyków to 30 do 60 dni. 

6. Wyzwalacz

Aby wprowadzenie nawyku było skuteczne, należy wprowadzać go po czynności, która jest już w planie dnia np. po wstaniu z łóżka wypiję szklankę letniej wody. Pojedynczy nawyk może być wyzwalaczem dla kolejnych nawyków – tworząc w ten sposób wieczorne i poranne rytuały.

7. Przypomnienie

Jeśli mimo najlepszych chęci zapomnisz o nowym nawyku, to w pierwszych tygodniach należy wzmacniać go odpowiednimi przypomnieniami. Niestety po kilku dniach przypomnienia przestają być widoczne dla mózgu. Jeśli jednak wytrzymasz w tworzeniu nowego nawyku, to przypomnienia przestaną być potrzebne.

8. Nagroda

Dla mózgu człowieka największą nagrodą jest podniesiona samoocena i świadomość robienia czegoś dla bliskich.

9. Zobowiązanie

Przy tworzeniu nowego nawyku, jeśli coś nie wychodzi, to dochodzi do samousprawiedliwienia np. że nowy nawyk jest za trudny do wprowadzenia. Dlatego warto zobowiązać się przed bliskimi i poprosić o kontrolowanie postępów z wprowadzania go. Świadomość rozliczania z postępów jest dużą motywacją.

10. Towarzystwo podczas wprowadzania nawyku

Ważne jest wspierające otoczenie oraz towarzysz we wprowadzaniu nawyku np. lepsze wyniki w odchudzaniu można osiągnąć, jeśli odchudza się kilka osób.

11. Konkretna data wprowadzenia nawyku

Oprócz konkretnego nawyku potrzebna jest sprecyzowana data wprowadzenia. Dlatego należy unikać stwierdzeń „na wiosnę”, czy „jak będzie cieplej”. Nowe nawyki należy wprowadzić w konkretnym i jak najkrótszym terminie np. zaczynam od dziś lub jutra.

12. Zmieniaj nawyki małymi kroczkami

Warto wykonać mały krok, który spowoduje całą lawinę dobrych zmian.

13. Wynagrodzenie strat

Każda zmiana nawyków powoduje pewne straty. Nowe nawyki należy połączyć z korzyściami, które z nich wynikają. Warto uświadomić sobie, co można zyskać, wprowadzając konkretne zmiany. Nie należy myśleć o wyrzeczeniach, lecz o nagrodzie, jaka powstanie przez wyrobienie dobrego nawyku.

14. Wytrwałość

Nie myśl, że można wprowadzić nowy nawyk z dnia na dzień. Według badań, aby zwyczaj został wprowadzony do codziennej rutyny, należy wykonywać go codziennie przez minimum 21 dni.

Zdjęcie główne: Brando Makes Branding/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*