Jak dbać o swój dobry stan psychiczny w czasie pandemii?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Biorąc pod uwagę, że wszyscy uczymy się radzić sobie z wieloma niewiadomymi w niezwykle szybkim tempie, nie zawsze może być oczywiste, czy Ty, Twoja rodzina lub pracownicy doświadczają objawów złego zdrowia psychicznego związanych z pandemią COVID-19. 

Najczęstsze objawy, świadczące o pogorszeniu zdrowia przez pandemię

Dobrym pomysłem są testy psychologiczne, dzięki którym dowiesz się więcej o stanie swojego zdrowia psychicznego. Jest to szczególnie ważne, jeśli występują u Ciebie objawy takie, jak:

  • Stres.
  • Lęk, zmartwienie lub strach.
  • Natarczywe myśli.
  • Smutek, płaczliwość lub utrata zainteresowania przyjemnymi zajęciami.
  • Objawy fizyczne, takie jak przyspieszenie akcji serca, rozstrój żołądka, zmęczenie.
  • Frustracja, drażliwość lub złość.
  • Niepokój lub pobudzenie.
  • Poczucie bezradności.
  • Trudności z koncentracją lub snem.
  • Poczucie odłączenia od innych.
  • Obawa przed wyjściem do przestrzeni publicznej.
  • Kłopoty z relaksem.
  • Ataki paniki.

Restrykcje, lockdowny, ograniczenia – jak sobie z tym radzić?

Jednym z najczęstszych problemów podczas pracy w domu jest ustalenie godzin rejestracji i wyrejestrowania. Możesz zauważyć, że każdego ranka zaczynasz pracę wcześniej niż zwykle, a wieczorem pracujesz nieco później lub czujesz, że musisz być dostępny online 24/7 dla swoich współpracowników.

Mężczyzna leżący na hamaku i pies
(fot. Drew Coffman, źródło: unsplash.com)

Zatrzymaj się, odetchnij i zaplanuj swój harmonogram pracy w regularnych odstępach czasu. Jeśli zwykle przychodzisz do biura dopiero o 8 rano, nie siadaj w domu przy biurku do 8 rano. Jeśli zwykle wychodzisz z biura o 16:00, to jest czas, aby zakończyć pracę i skupić się na przygotowywaniu obiadu lub na krótkim spacerze. Jeśli nie jesteś w stanie pracować, zawsze możesz wziąć e zwolenienie.

Dieta i ćwiczenia są ważne

Zdrowy kolorowy posiłek
(fot. Brooke Lark, źródło: unsplash.com)

Dbaj o zdrowie fizyczne. Ćwicz regularnie i nie zaniedbuj swojego zdrowia fizycznego w tym trudnym, nietypowym czasie. Idź na spacer, pobiegaj, ćwicz jogę lub po prostu ruszaj się. Nawet jeśli nie możesz iść na siłownię lub wyjść na zewnątrz, poszukaj informacji o treningach w domu i zwerbuj znajomego lub członka rodziny, który w razie czego zawsze może ćwiczyć z Tobą online. Jedz zdrowe, zbilansowane posiłki w ciągu dnia, w tym dużo świeżych owoców i warzyw, i śpij dużo w nocy.

Ogranicz niektóre potrawy i napoje. Uważaj na produkty, które spożywasz. Ogranicz spożycie fast foodów i alkoholu oraz unikaj szkodliwych substancji, takich jak tytoń i narkotyki. Teraz jest również dobry moment, aby ograniczyć spożycie niektórych środków, zwłaszcza napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa lub herbata, ponieważ kofeina może wywoływać objawy lęku i zakłócać sen.

Rób regularne przerwy w pracy. Nawet jeśli pracujesz w domu, ważne jest, aby co jakiś czas odejść od ekranu komputera lub laptopa, i starać się pozostać offline wieczorami tak często, jak to możliwe. W ciągu dnia pamiętaj, aby wziąć głęboki oddech i znaleźć czas na rozciągnięcie ciała i rozluźnienie umysłu.

Social media? Tak, ale z umiarem

Zrób sobie przerwę od wiadomości i mediów społecznościowych. Przez ciągłe aktualizacje na temat wirusa, oglądanie newsów lub aktualności może spotęgować uczucie niepokoju i strachu. Pozostań w kontakcie z najbliższymi. Jeśli mieszkasz sam i czujesz się odizolowany, organizuj regularne wideokonferencje lub rozmowy “facetime” ze swoimi przyjaciółmi i bliskimi, aby omówić swoje uczucia i emocje, grać w gry lub wspólnie oglądać telewizję.

Wideo rozmowa
(fot. LinkedIn Sales Solutions, źródło: unsplash.com)

Jeśli Twoje odczucia są trwałe i utrzymują się przez kilka tygodni, zwróć się o pomoc do terapeuty, profesjonalnej grupy wsparcia lub duchownego. Oczywiście, jeśli masz wcześniej zdiagnozowaną chorobę psychiczną, powinieneś kontynuować leczenie i być świadomym nowych lub pogarszających się objawów.

Zdjęcie główne artykułu: fot. nine koepfer, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Ania Wetalk 19.07.2021

    Bardzo ważny temat, fajnie, że został poruszony. Pandemia i dłuższe pozostawanie w domu, mniejszy kontakt z rodziną i znajomymi może spowodować stany depresyjne.