Intelektualne szarady. Co dają nam krzyżówki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozwiązywanie krzyżówek może być świetnym sposobem na zabicie czasu. Warto jednak pamiętać, że na tym ich zalety się nie kończą. Stymulują też pracę mózgu i pobudzają wyobraźnię. Ponadto doskonalą umiejętności werbalne, zmniejszając jednocześnie ryzyko demencji. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po starą dobrą krzyżówkę.

Poprawia zdrowie psychiczne

Wiele osób dba o kondycję fizyczną, zapominając przy tym o zdrowiu psychicznym, które odnosi się do naszej emocjonalnej, psychologicznej i społecznej sfery życia. Wpływa na to, jak myślimy, czujemy i reagujemy w różnych sytuacjach. Wpływa na nasze relacje z otoczeniem, podejście do życia, produktywność i wydajność. Rozwiązywanie krzyżówek i innych łamigłówek aktywuje komórki mózgowe, jednocześnie pobudza naszą kreatywność. Dodatkowo poprawia zdolności analityczne i poznawcze.

Neuron
(źródło: pixabay.com)

Jeżeli czujesz się znudzony, sięgnij po krzyżówkę. Pamiętaj, by dostosować ją do swojego poziomu zaawansowania. Jeśli będzie zbyt trudna, poczujesz frustrację, jeśli jednak okaże się zbyt łatwa –  szybko się znudzisz i nie odczujesz satysfakcji po jej rozwiązaniu.

Pobudza mózg do pracy 

Aby rozwiązać krzyżówkę, musisz myśleć nieszablonowo, rozumieć gry słów i rozgryźć, co autor zagadki mógł mieć na myśli. Dlatego wyzwól swoją kreatywność! To zawsze opłaca, bo możesz ją później zastosować w wielu innych dziedzinach życia. 

Puzzle z brakującym elementem
(źródło: pexels.com)

Krzyżówki pomagają również w treningu uważności. To umiejętność, która pozwoli Ci w pełni skoncentrować się na chwili obecnej. Prowadzi do lepszej samokontroli i równowagi emocjonalnej. 

Jeśli będziesz codziennie rozwiązywać krzyżówki, pobudzisz mózg do pracy. Podziękujesz sobie za to, gdy będziesz w podeszłym wieku. W ten sposób zmniejszysz bowiem ryzyko demencji i choroby Alzheimera. Wspomniane schorzenia osłabiają pamięć i zdolność myślenia, a także utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Codzienne aktywowanie mózgu może im zapobiec lub opóźnić ich rozwój.

Daje poczucie spełnienia

Chociaż możesz potraktować krzyżówkę jako świetną zabawę, za każdym razem, gdy wpiszesz prawidłową odpowiedź, Twoja pewność siebie wzrasta. Rozwiązując krzyżówkę, możesz także napotkać na nieznane słowo lub zagadnienie, które zainteresuje Cię do tego stopnia, że zechcesz sięgnąć po więcej informacji. To rozwija i może spowodować, że odnajdziesz nową, ciekawą pasję!

Plansza gry w scrabble
(źródło: pxhere.com)

Gdy rozwiążesz łamigłówkę, uwolnisz dopaminę w mózgu. Poczujesz wtedy miłe łaskotanie satysfakcji i zwyczajną radość z wykonania zadania.

Wzbogaca słownictwo 

To świetny sposób na poszerzenie słownictwa. Rozwiązując krzyżówki, uczysz się nowych słów. Jeśli nie znasz danego słowa, zawsze możesz sprawdzić je w słowniku. Dzięki temu poszerzasz swoją wiedzę językową.

Mężczyzna ze słuchawką przy uchu
(źródło: pexels.com)

Poprawiasz nie tylko pamięć, lecz także umiejętności werbalne i komunikacyjne. Przyswajasz też zasady ortograficzne. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by rzucić sobie wyzwanie i nauczyć się czegoś nowego.

Łagodzi stres

Czujesz się zestresowany? Kiedy Twój umysł galopuje i boli Cię głowa, weź głęboki oddech. Włącz relaksującą muzykę i sięgnij po krzyżówkę. W ten sposób wprowadzisz ciało i umysł w stan wyciszenia. 

Media społecznościowe i świat online kradną mnóstwo naszego czasu i uwagi. Choć to miłe rozrywki, warto jednak raz na jakiś czas odpocząć od laptopa, telefonu lub tabletu.

Krzyżówka zachęci mózg do pracy. Za każdym razem, gdy ją rozwiążesz, poprawisz sobie nastrój i chętniej podejdziesz do nowych wyzwań. Angażując się w takie działania, wzmacniasz swoje zdolności analityczne i poznawcze. Dodatkowo poprawiasz pamięć, koncentrację i motywację. W ten sposób uwolnisz się także od lekkiego stresu dnia codziennego.

Wzmacnia więzi społeczne

Jeśli zazwyczaj rozwiązujesz krzyżówkę samodzielnie, następnym razem zrób to z rodziną lub przyjaciółmi. Badania wykazały, że w ten sposób uczysz się szybciej mówić i myśleć. Wspólne rozwiązywanie zagadek wzmacnia relacje i pomaga działać zespołowo skuteczniej oraz sprawniej.

Praca zespołowa
(źródło: pexels.com)

Badania wykazały, że grupowe rozwiązywanie krzyżówek wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu, zacieśnia więzi społeczne i pozwala uniknąć niepotrzebnych sporów. Następnym razem, gdy utkniesz przy jakimś haśle, zadzwoń do znajomych i poproś o pomoc!

Krótko mówiąc, jest to doskonała forma spędzania wolnego czasu, która – poza rozrywką – dostarcza dużo więcej, niż mogłoby się wydawać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*