Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

We współczesnym świecie Internet odgrywa ogromną rolę – to dzięki niemu otwieramy się na świat. Dlatego także znajomość języków obcych, choć zawsze była cenna, jest dziś jeszcze istotniejsza. A korzyści płynących z ich nauki jest naprawdę sporo. My przedstawimy 10 z nich.

10 powodów, dla których warto się uczyć języka obcego

1. Rozwój w karierze

Znajomość języków obcych zwiększa szanse na znalezienie lepszej pracy, awansu czy wzięcia udziału w zagranicznych delegacji służbowych. Umiejętność ta przyda się również, jeśli planujesz pracować za granicą, gdzie często warunki pracy są atrakcyjniejsze.

CV także robi większe wrażenie na pracodawcy, jeśli wpisana jest w nim znajomość języków obcych minimum na poziomie C1. Szacuje się, że ponad połowa firm, które szukają pracowników, bierze pod uwagę tylko tych kandydatów, którzy mają umiejętności językowe na wysokim poziomie.

Jeśli stanowisko pracy wymaga regularnego kontaktu z kontrahentami zagranicznymi, to osoba na takim stanowisku bezwzględnie musi posługiwać się językiem obcym w stopniu biegłym.

2. Coś dla siebie

Nauka języków obcych jest świetnym sposobem na doskonalenie siebie – otwiera umysł i poszerza horyzonty. Uczenie się języków obcych, według naukowców, świetnie wpływa na rozwój istoty szarej w mózgu. W praktyce oznacza to, że poligloci po prostu… szybciej myślą. Mają również lepszą pamięć i koncentrację.

Różowy dymek komiksowy
(źródło: pxhere.com)

Badania wykazały też, że osoby mówiące biegle w co najmniej dwóch językach obcych, częściej podejmują trafne decyzje, są bardziej spostrzegawcze i świadome swojego otoczenia. Umiejętność posługiwania się co najmniej dwoma językami obcymi rozwija kreatywne i analityczne myślenie.

Wreszcie, osoba znająca języki obce ma większą szansę na samodoskonalenie np. poprzez czytanie publikacji w oryginalnym języku (zwłaszcza, kiedy mowa o języku angielskim).

3. Podróże

Powszechnie wiadomo, że podróże zagraniczne kształcą, a gdy znamy języki podróżowanie staje się łatwiejsze – nie ma wtedy problemu z komunikacją. Wówczas można bez problemu zapytać np. o drogę, kupić jedzenie czy nawet porozmawiać z mieszkańcami, którzy zawsze podpowiedzą, gdzie naprawdę warto się wybrać.

Języki to także oszczędność. Nie jesteś już zmuszony korzystać z biura podróży lub pomocy innych firm: w zagraniczną podróż możesz wybrać się samodzielnie, na własną rękę i tym samym za mniejsze pieniądze.

4. Nauka i dostęp do wiedzy

Biegłe posługiwanie się językami obcymi daje szerszy dostęp do wiedzy z interesującej dziedziny np. poprzez konsultacje ze studentami lub ekspertami z innego kraju. Wiele interesujących książek, blogów czy podcastów jest dostępnych tylko w języku ojczystym ich autorów i nie są tłumaczone na język polski. 

Słownik języka angielskiego
(źródło: pexels.com)

Być może właśnie dlatego studenci, którzy znają biegle minimum dwa języki obce – jak wskazują badania – uzyskują dużo lepsze wyniki na egzaminach. 

5. Kultura i sztuka

Dużo lepiej czyta się dzieła literackie w oryginale! Nawet najlepsze tłumaczenie nigdy nie odda w pełni klimatu danego utworu. W każdym języku są przecież niuanse, które trudno przetłumaczyć. Tak samo jest w przypadku filmów i piosenek.

Język jest zawsze powiązany z kulturą danego kraju. Gdy poznasz go wystarczająco, łatwiej będzie zrozumieć Ci mieszkańców danego kraju oraz ich mentalność.

6. Relacje z innymi ludźmi

Pokój miłośnika języka angielskiego
(źródło: pixabay.com)

Znajomość języków obcych pomaga w nawiązaniu kontaktów i budowaniu relacji (zarówno biznesowych, jak i prywatnych) z innymi ludźmi. Komunikowanie się w tym samym języku zbliża ludzi do siebie i ułatwia porozumiewanie się. Jest też jednocześnie najlepszą praktyką i okazją do podszlifowania swoich umiejętności lingwistycznych.

7. Lepsze zrozumienie ojczystego języka

Niemiecki pisarz Johann Wolfgang von Goethe, twórca „Fausta” i „Cierpień Młodego Wertera” napisał kiedyś, że „kto nie zna języków obcych, nic nie wie o własnym (..)”. To prawda: dzięki znajomości języków obcych można lepiej poznać gramatykę i zawiłości swojego ojczystego języka, np. szukając w nim odpowiednich ekwiwalentów dla obcych słówek.

8. Większa pewność siebie

Komunikowanie się w obcym języku zwiększa poczucie własnej wartości i pewności siebie. Poprawne posługiwanie się innym językiem pozwala przełamać własny strach i wyjść poza strefę komfortu. Dodatkowo stajesz się bardziej samodzielną osobą.

9. Lepsze zarobki

Motywacja finansowa jest dla wielu osób jedyną zachętą do nauki języków obcych. Oczywiście, pasja i szczere zainteresowanie danym krajem zdecydowanie pomagają w nauce, jednak liczby mówią same za siebie. Statystyki pokazują bowiem, że osoby znające biegle języki obce zarabiają 20-40% więcej od osób nieznających języków.

10. Wyzwanie dla ambitnych

Dla osób ambitnych nauka języków obcych może stanowić ciekawe wyzwanie, które wymaga wysiłku oraz czasu. Zwłaszcza jeśli chcemy nauczyć się trudnego języka, np. chińskiego czy koreańskiego. Ambitnym celem może stać się również dołączenie do wąskiego grona osób władających biegle kilkunastoma językami.

Nie ulega wątpliwości, że nauka języków obcych jest zawsze dobrą inwestycją we własną przyszłość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*