Co może wpływać na zaburzenie samooceny mężczyzny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wysoka samoocena oraz poczucie własnej wartości są niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego. Mężczyźni są jednak często wystawiani na poważne próby, a ich postrzeganie siebie zależy w dużej mierze od standardów wyznaczonych przez społeczeństwo. Toxic masculinity czyli toksyczny obraz męskości to ogromny problem, z którym walka trwa od bardzo niedawna. Zobacz, jakie czynniki mogą niesłusznie wpływać negatywnie na Twoją samoocenę.

Niechęć do “męskich” zajęć i zachowań

Według utartych stereotypów mężczyzna powinien potrafić naprawić w domu wszystkie sprzęty, wygipsować ściany i własnoręcznie wykonać meble. To nieprawda! Obraz faceta wyłącznie z młotkiem lub wiertarką w ręce to relikt przeszłości, który niestety nadal jest obecny w świadomości ludzi. Pora odrzucić podział pasji i obowiązków na damskie i męskie. Jeśli świetnie czujesz się w kuchni, piekąc sernik, to nie powód do wstydu. Mężczyźni nie mają już obowiązku wybudować domu, posadzić drzewa i spłodzić syna, nie daj sobie wmówić, że jest inaczej.

Mężczyzna z wiertarką
(fot. James Kovin, źródło: unsplash.com)

Toksyczne postrzeganie męskości wiąże się również z określonymi oczekiwaniami wobec mężczyzn w sypialni. Wykreowanym przez społeczeństwo ideałem partnera jest facet, który może spędzić ze swoją kobietą w łóżku kilka godzin. Przez takie nierealistyczne wymagania oraz powielanie mitów, zaburzenia erekcji czy przedwczesny wytrysk są u wielu panów powodem do wstydu, a nawet depresji. Jeśli borykasz się z problemami w sferze intymnej, to nic złego! Udaj się z tym kłopotem to lekarza, ponieważ problem ma prawdopodobnie podłoże zdrowotne. Może być wywołany na przykład niezdrowym trybem życia, niedoborem snu czy zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Lekarz z pewnością zaleci Ci zmianę trybu życia oraz wprowadzi leki, pomagające walczyć z objawami choroby, takie jak viagra czy kamagra.

Nadwaga lub otyłość

Wpływ wyglądu na samoocenę to problem, z którym mierzą się nie tylko kobiety. Niezadowolenie ze swojej formy, brak sześciopaka oraz słaba kondycja mogą znacznie obniżyć poczucie własnej wartości. Ciało i metabolizm zmieniają się przez całe życie i te zmiany są naturalne. Oczywiście ze względów zdrowotnych powinieneś poszukać przyczyny wzrostu wagi i spróbować ją obniżyć, ale przybranie kilku zbędnych kilogramów to nie powód do wstydu. W każdej reklamie czy filmie bohaterem jest umięśniony, bogaty biznesmen z piękną kobietą u boku, z kolei jego śmieszny kolega z lekką nadwagą nigdy mu nie dorównuje. Przez przedstawianie męskiego ciała, jako wyznacznika sukcesu, w głowie tworzą się niezdrowe mechanizmy i szkodliwe konotacje. Dbanie o swoje zdrowie i formę powinno być podyktowane miłością do siebie i chęcią zadbania o swoje zdrowie, nie potrzebą wpisania się w nierealistyczne standardy męskiego piękna.

Wysoka wrażliwość

Subtelne zdjęcie mężczyzny
(fot. Fernando @cferdo, źródło: unsplash.com)

Kto nigdy nie usłyszał “chłopaki nie płaczą”, albo “nie zachowuj się jak baba”? Te sformułowania to również echo pielęgnowanej przez lata w świadomości społeczeństwa toksycznej męskości. Te stereotypy sprawiły, że mężczyźni nie czują się komfortowo okazując emocje. Zwłaszcza wysoko wrażliwi mężczyźni, którzy łatwiej wpadają w trudne stany emocjonalne czy intensywniej przeżywają swoje emocje, mogą czuć się mało męscy. To wielki błąd, ponieważ okazywanie swoich emocji, rozmawianie o nich i radzenie sobie z ich przeżywaniem to przejaw dojrzałości i powód do dumy.

Faceci przez wiele dziesiątek lat byli uczeni niezdrowych i toksycznych zachowań, by czuć się męskimi. Te praktyki owocują niestety do dziś. Toxic masculinity oraz inne stereotypy związane z tym, jak powinien wyglądać i zachowywać się “prawdziwy mężczyzna” często wpływają negatywnie na męską samoocenę. Pamiętaj, że możesz być kim chcesz oraz robić i nosić to, co chcesz, jeśli tylko nie krzywdzisz tym innych.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Nik Shuliahin, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*