Jak rozmawiać z kimś, kto ma inne poglądy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W idealnym świecie moglibyśmy rozmawiać tylko z ludźmi, którzy podzielają nasze poglądy. Niestety, rzeczywistość jest daleka od ideału i czasami trafimy na rozmówcę, który nadaje na innych falach.

Żyjemy w burzliwych czasach, w których ludzie nie potrafią prowadzić ze sobą dialogu właśnie ze względu na różnicę zdań. Rozmówcę z innymi poglądami traktujemy jak wroga i za wszelką cenę chcemy udowodnić, że nie ma racji. Pozwalamy też, by górę wzięły emocje i zapominamy o merytorycznej wartości dyskusji. Wielu z nas nie lubi takich konfrontacji, bo zwykle nie są przyjemne, ale co w sytuacji, gdy tej rozmowy nie da się uniknąć?

Jak budować dialog z osobą, która ma inne poglądy

Na początek ważne jest, aby uświadomić sobie, że „inny” oznacza przede wszystkim „inny ode mnie”. Każdy ma prawo do swojego punktu widzenia. Wszyscy jesteśmy różni, z różnymi doświadczeniami i przez całe życie kształtują się w nas przekonania, które pokazują, jak patrzymy na świat. Poznając przekonania innej osoby, możemy ją lepiej zrozumieć, ale musimy otworzyć się na dialog.

Spróbuj postawić się w sytuacji rozmówcy. Zamiast walczyć, możesz spróbować dowiedzieć się, dlaczego coś jest dla niego ważne, dlaczego uważa tak, a nie inaczej. Jeśli jest to bliska Ci osoba, możesz odkryć ją z nowej strony i zrozumieć jej wartości.

Szczerze interesuj się opinią drugiej osoby. Nieważne, jak bardzo nie odpowiadają Ci poglądy Twojego rozmówcy, nie możesz go obrażać czy poniżać, uważać za gorszego lub głupiego. Otwarta wrogość nie sprawi, że zmieni zdanie albo zacznie szanować Twoje. Nie próbuj na siłę przekonać drugiej strony do swoich racji.

Pamiętaj o jednej prostej zasadzie: każdy z nas chce być usłyszany i rozumiany. Z tego punktu należy prowadzić każdy dialog. Nie zastanawiaj się, co powiesz w kontrze, ale maksymalnie skup się na tym, co mówi druga osoba.

Obecność werbalna

Oznacza dawanie rozmówcy maksymalnej uwagi, bez mówienia. Oto jak możesz to zrobić:

  1. Spróbuj się zrelaksować, pozostając uważnym. Jeśli siedzisz, pochyl się nieco do przodu, w kierunku rozmówcy, zamiast odchylać się do tyłu.
  2. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, ale nie patrz na niego zbyt uważnie bez mrugania.
  3. Używaj prostych gestów, aby rozmówca zrozumiał, że go słuchasz: na przykład co jakiś czas potakuj.

Najważniejsze – nie próbuj przerywać i komentować, podawać swoich przykładów, nawet jeśli wydaje Ci się to właściwe.

Parafrazowanie usłyszanego i zadawanie pytań

Spróbuj sprawdzić, czy dobrze zrozumiałeś rozmówcę: powtórz krótko znaczenie tego, co powiedział. Pomoże to rozwiązać dwa problemy jednocześnie: druga osoba zobaczy, że naprawdę jej słuchasz i oboje upewnicie się, że się rozumiecie. 

Może Ci się wydawać, że powtarzanie słów rozmówcy jest nienaturalne i będziesz wyglądać głupio, ale praktyka pokazuje, że ludzie czują się w ten sposób naprawdę słyszani. Innym sposobem na pokazanie, że słuchasz, jest zadawanie krótkich pytań. Pamiętaj tylko, że musisz wybrać dobry moment na ich zadanie, by nie przerywać rozmówcy.

Emocje odłóż na bok

Zachowanie spokoju w rozmowie z kimś, kto się z nami nie zgadza, nie jest łatwe. Wymaga praktyki i cierpliwości, ale naprawdę działa. Możesz rozładować napięcie delikatną zmianą tematu lub żartem. Jeśli czujesz, że jesteś na granicy wybuchu, odpuść.

Zatrzymaj się na chwilę i wróć do rozmowy, gdy będziesz gotowy. Swoją argumentację również powinieneś opierać na faktach, nie na uczuciach. Silne emocje mogą wypaczyć Twój osąd i nie zauważysz nawet, gdy to Ty będziesz się mylił.

Zdjęcie główne: Afif Kusuma/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*