Jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozstanie przynosi cierpienie, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Wciąż wracamy do tego, co było i męczymy się, próbując zrozumieć, dlaczego wszystko się skończyło.

Gdy odchodzi ukochana osoba, dopamina i oksytocyna, które organizm produkuje na początkowych etapach związku, zostają zastąpione przez hormony stresu. Te z kolei wpływają na układ odpornościowy, trawienny i sercowo-naczyniowy, a mózg traktuje psychiczny ból po rozstaniu na równi z fizycznym. Nie lekceważ go i zobacz, jak się z nim uporać.

Przestań analizować

Naucz się odpuszczać. Ten rozdział został zamknięty i nie ma powrotu, a im szybciej to sobie uświadomisz, tym łatwiej będzie Ci ruszyć dalej. Gdy zaczną Cię nachodzić pytania typu: Jak? Dlaczego? Jak to naprawić? – powiedz sobie: „To nie ma znaczenia”. I rób tak za każdym razem, gdy przyłapiesz się na analizowaniu całej sprawy.

Aby zatrzymać monotonny przepływ myśli o byłym partnerze, zajmij głowę czymś innym, zaplanuj coś, skup się na zadaniu z pracy, znajdź hobby, które Cię uzależni i skutecznie odciągnie od analizowania przeszłości.

Nie obwiniaj się

Słynny aforyzm mówi, by zmianę zacząć od siebie. Jednak w tym wypadku nie jest to dobre rozwiązanie. Nie szukaj więc problemu w sobie i nie obwiniaj się. Twój związek zakończył się, bo Ty i Twój partner do siebie nie pasowaliście? Nie znaczy to, że masz wszystko w sobie zmienić. Nikt nie jest doskonały, co nie znaczy, że nie zasługujesz na szczęście i miłość. Zrozum jednak, że najpierw musisz pokochać sam siebie i zaakceptować to, jaki jesteś.

Skup się na tym, co dobre

Nie pozwól, by negatywne emocje przesłoniły Ci możliwości i pozytywy – karierę pełną sukcesów, kochającą rodzinę i przyjaciół, stabilność materialną, dobre zdrowie itd. Skupienie się na tym, co masz, a nie na tym, czego nie masz, jest bardzo ważne – pomoże złagodzić stres i przejść trudny okres. Dlatego każdego dnia zapisuj, za co jesteś wdzięczny, co dobrego Cię spotkało i co osiągnąłeś.

Myśli o tym, co pozytywne, nie umniejszą Twojego smutku, ale zrównoważą negatywne uczucia.

Zapisz swoje myśli i uczucia

Jeśli wypróbowałeś wszystkie sposoby przełączania myśli na coś pozytywnego, ale nadal wracasz do obsesyjnych pytań, być może musisz napisać list, którego nigdy nikomu nie wyślesz. Czy masz konkretne pytanie, które Cię dręczy i nęka? Jeśli tak, usiądź i zapisz je w notatniku albo na osobnej kartce. Czasami przelanie myśli na papier jest niezwykle skuteczne. To tak, jakbyś zrzucał ciężar z duszy i głowy.

Daj sobie czas

Nie próbuj poradzić sobie z bólem w kilka dni. Twoje ciało i umysł potrzebują czasu na regenerację. Zadbaj o siebie, swoje zdrowie i komfort psychiczny. Odżywiaj się zdrowo, ćwicz i medytuj, ale też pozwól sobie na słabość. W szczególnie emocjonalne dni nie wstydź się łez i smutku, ale gdy poczujesz się znów lepiej, zrób dla siebie coś przyjemnego. Krok po kroku przyzwyczajaj się do nowej rzeczywistości i rytmu dnia. Organizuj sobie czas, ale nie rób nic na siłę.

Dowiedz się jak stawiać zdrowe granice w związku.

Pokochaj siebie

Poświęcenie czasu sobie jest jedną z najbardziej uzdrawiających czynności na świecie. „Umawianie się” ze sobą umacnia Twoją determinację do walki o siebie. Podczas takiej randki wyłącz telefon, komputer i wszystkie inne rozpraszacze. Jeśli masz dzieci, poczekaj, aż zasną lub wstań wcześniej, gdy jeszcze śpią. 

Znajdź w ciągu dnia czas tylko dla siebie – poczytaj ulubioną książkę, wybierz się do SPA, zjedz w ulubionej restauracji. Po prostu zrób sobie przyjemność i nagradzaj się za pracę wewnętrzną, nie od czasu do czasu, ale regularnie.

Zdjęcie główne: Vera Arsic/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*