Jak obudzić w dziecku olbrzyma? Książka Marioli Kurczyńskiej

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Kolejny bestseller autorstwa Marioli Kurczyńskiej to praktyczny poradnik dla rodziców, którzy zmagają się z typowymi współczesnymi problemami wychowawczymi lub chcą ich uniknąć.

Dynamiczne tempo współczesnego życia dyktuje własne warunki: technologia szybko się rozwija i zmienia, wielowiekowe tradycje pozostają w przeszłości, gadżety zmieniają psychikę człowieka i znacząco wpływają na jego styl życia. Dlatego nie ma nic dziwnego ani zaskakującego w tym, że współczesne dzieci znacznie różnią się od tych, które dorastały 15–25 lat temu. Stawia to przed rodzicami nowe wyzwania, którym muszą stawić czoła. Z pomocą przychodzi doradca rodzicielski.

Kim jest Mariola Kurczyńska ?

Mariola Kurczyńska to doradca rodzicielski z 20-letnim doświadczeniem. Z wykształcenia jest terapeutką i pedagogiem. Na co dzień pracuje jako dyrektor w Niepublicznej Poradni Specjalistycznej Psychologiczno-Pedagogicznej w Legnicy. Prywatnie jest mamą już 23-letniej córki.

Kurczyńska swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe wykorzystuje, by pomagać rodzicom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i unikaniu najpowszechniejszych błędów. Jest autorką książek: „101 porad rodzicielskich” oraz „Obudź w dziecku olbrzyma”. Tworzy i prowadzi kursy internetowe, m.in.: „odpieluchowanie” i „trudne emocje u dzieci”.

Przyczyny problemów wychowawczych

Na współczesne problemy związane z wychowywaniem dzieci wpływ mają następujące czynniki:

  • siedzący tryb życia;
  • niewłaściwy sposób odżywiania;
  • stała presja ze strony szkoły;
  • niehigieniczny reżim dnia;
  • głupie programy telewizyjne (a także treści w Internecie);
  • gadżety;
  • nieobecni lub niedostępni rodzice;
  • nadopiekuńczy rodzice.

Wszystko prowadzi do tego, że rodzice nie wychowują zdrowego, samowystarczalnego, wierzącego w swoje siły pełnoprawnego członka społeczeństwa. Częściej manipulują dzieckiem, ograniczają je, podporządkowują swojej woli i tworzą wygodne dla siebie wzorce zachowań, których maluch może w ogóle nie lubić. Wielu ludzi po prostu nie zna innych metod wychowawczych, ale to, co sprawdzało się dekadę lub dwie temu, niekoniecznie sprawdzi się też dzisiaj.

Na szczęście coraz więcej rodziców chce coś zmienić i aktywnie szuka pomocy specjalistów – na rynku dostępne są kursy rodzicielskie i poradniki, takie właśnie jak „Obudź w dziecku olbrzyma”, które pomagają stawić czoła największym wyzwaniom współczesnego rodzicielstwa.

„Obudź w dziecku olbrzyma” – zaglądamy do poradnika

Autorka krok po kroku przeprowadza czytelnika przez najważniejsze aspekty rozwoju i wychowania dzieci. Przedstawia nie tylko poparte badaniami fakty i teoretyczne wywody, ale przede wszystkim praktyczne porady i wskazówki, jak postępować z dzieckiem w konkretnych sytuacjach, jak budować pożyteczne nawyki i wzorce.

Instrukcja obsługi mózgu dziecka

Każde dziecko jest inne, a jednak takie samo – przekonuje Kurczyńska. Co to znaczy? Dzieci mogą mieć różne charaktery i predyspozycje intelektualne, ale ich mózgi niczym się nie różnią – mają te same możliwości rozwoju i potrzeby, które trzeba zaspokajać.

Budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

Odpowiednia dieta to podstawa, dlatego autorka nie tylko opowiada o tym, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecięcego mózgu, ale też jakie podjąć działania, by zdrowe odżywianie weszło w nawyk całej rodzinie.

Mózgowy plan treningowy

Autorka opowiada o przydatnych ćwiczeniach i przybliża założenia metody Dennisona, czyli gimnastyki dla mózgu malucha. Polega ona na łączeniu pracy obu półkul poprzez specjalnie opracowane ćwiczenia, pozycje i zasady. Podczas ich wykonywania mózg dziecka pracuje ruchowo, intelektualnie i emocjonalnie.

Wzrokowiec, słuchowiec czy kinestetyk

Jak się uczymy? Od najmłodszych lat preferujemy określony styl uczenia się – niektórzy wolą słuchać, inni zapisywać, a niewielka grupa przyswaja wiedzę „w ruchu”. Określenie preferowanego przez dziecko stylu to klucz do efektywnej i przyjemnej nauki – w tej części czytelnik znajdzie pomocny w tym test oraz opisy wszystkich stylów.

Jedno dziecko, wiele inteligencji

Kurczyńska, wychodząc z założeń teorii wielu inteligencji Gardnera, opisuje poszczególne typy i ich potrzeby, a także udostępnia test, który pomoże określić inteligencję dziecka.

Nauka w szkole i poza nią

Najwięcej uwagi autorka poświęca kwestii nauki – jak odrabiać lekcje w domu, jak psychicznie, fizycznie i emocjonalnie przygotować dziecko na szkołę, jakie zabawy rozwijają sprawności mózgowe.

Oprócz tego w poradniku poruszone zostały kwestie: czynników cywilizacyjnych, które mogą być zagrożeniem dla rozwoju dziecka – telewizja, komputery czy telefony komórkowe – a także miejsca kar i nagród w procesie wychowania (i o tym, dlaczego te drugie są lepsze). Autorka krótko omawia również takie zagadnienia jak: ADHD, dysleksja i leworęczność u dzieci.

Taka różnorodność treści w połączeniu z przyjemnym i przystępnym stylem wypowiedzi oraz przejrzystą strukturą sprawia, że poradnik może stać się ulubioną pozycją każdego współczesnego rodzica. Więcej informacji o poradniku oraz jego autorce znaleźć można na jej stronie.

Zdjęcie główne: Guillaume de Germain/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*