Dziecięca fantazja. Jak pobudzić wyobraźnię najmłodszych?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kreatywność to bardziej umiejętność niż wrodzony talent, dlatego warto rozwijać ją od najmłodszych lat. W dorosłym życiu przyda się w niemal każdej sferze życia! Co ważne, nie ogranicza się tylko do artystycznej i muzycznej ekspresji. Wspiera również inteligencję naukową, matematyczną, językową, kinestetyczną, przestrzenną, przyrodniczą, a nawet społeczną i emocjonalną. Osoba kreatywna lepiej też poradzi sobie z problemami. Jak zachęcić do tego najmłodszych?

Zachęć dziecko do dyskusji

Jeśli chcesz rozwinąć twórcze myślenie u pociechy, zachęcaj ją do różnych przemyśleń. Ilekroć rozmawiasz z dzieckiem, zadawaj mu pytania, takie jak: dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego woda morska ma fale, a w jeziorze lub stawie już nie? Jak działa grawitacja? I tak dalej. W ten sposób rozbudzasz jego ciekawość, pobudzasz wyobraźnię i skłaniasz do rozwiązywania problemów. 

Nie ma złych pomysłów

Dzieci mają mnóstwo pomysłów, które są przejawem ich kreatywności. Pamiętaj, by ich nie odrzucać ani nie wyśmiewać. W ten sposób dasz dziecku do zrozumienia, że nie warto być kreatywnym! Spróbuj skupić się na zaletach. Zastanówcie się wspólnie, jak wdrożyć pomysł w życie.

Mały chłopiec w trakcie zabawy
(fot. Jessica Rockowitz, źródło: unsplash.com)

Maluchy, które boją się popełniać błędy, zazwyczaj nie chcą myśleć kreatywnie. Stwórz więc bezpieczne środowisko, w którym mogą śmiało dzielić się swoimi pomysłami. Popełnianie błędów jest nieodzowną częścią nauki.

Unikaj etykietowania

Dzieci mogą traktować przezwiska bardzo poważnie. Określenie kogokolwiek jako „nietwórczego” lub „lepszego z matematyki i nauk ścisłych” może zniechęcić do nauki innych przedmiotów lub podejmowania kreatywnego hobby, choć w nomenklaturze dorosłych nie oznacza niczego złego. Zachęcaj pociechę do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Unikaj oceniania!

Podaruj wolność i niezależność 

Kiedy zachęcasz dziecko do samodzielności, zaczyna korzystać z wyobraźni i dostępnych zasobów. W ten sposób skłaniasz go do kreatywnego myślenia. Budujesz w nim pewność siebie i wzmacniasz przekonanie, że poradzi sobie w każdej sytuacji.

Dziewczynka pomalowana farbkami
(fot. Senjuti Kundu, źródło: unsplash.com)

Od drugiego roku życia maluchy dążą do większej niezależności. Zachęć je do dokonywania prostych wyborów. Oczywiście, powinieneś dostosować poziom niezależności do wieku, umiejętności maluszka i konkretnej czynności. Pamiętaj jednak, by nie kontrolować przesadnie swojej pociechy. Zaproponuj wymyślanie własnych gier i przygotowanie planu na dany dzień.

Zachęcaj do twórczego rozwiązywania problemów

Niezależnie od tego, czy chodzi o problem emocjonalny napotkany w codziennym życiu, czy problem matematyczny, powinieneś uświadomić dziecku, że istnieje przynajmniej kilka sposobów, aby go rozwiązać. Zachęć je do spojrzenia na daną kwestię z różnych perspektyw. W ten sposób pobudzisz jego wyobraźnię.

Spójrz w gwiazdy

Nauka o kosmosie zachęca do kreatywnego myślenia i  jednocześnie daje dziecku przewagę na lekcjach przedmiotów ścisłych. Zapytaj malucha, jak według niego wyglądają kosmici i poproś, aby ich narysowało. Możesz go też zachęcić do wymyślenia historii o astronaucie, który wylądował na Księżycu.

Jeśli dziecko jest starsze, zaproponuj mu wspólne stworzenie modelu Układu Słonecznego ze styropianowych kulek. Planetarium to kolejny ciekawy sposób na przybliżenie dzieciom wiedzy o kosmosie. 

Zachęć dziecko do własnoręcznego przygotowania prezentów

Kiedy nadchodzą święta, w jaki sposób pozwalasz dzieciom wybierać prezenty dla najbliższych? Czy szukają jakiegoś drobiazgu w sklepie, a może sam kupujesz upominki od całej rodziny? W tym roku możesz pójść o krok dalej.

Własnoręcznie zapakowany prezent
(fot. Kira auf der Heide, źródło: unsplash.com)

Zamiast kupować gotowe prezenty, poproś dziecko, by przygotowało własnoręczne upominki. Małe drobiazgi, takie jak bransoletka, rysunek, czy ozdoba świąteczna, to świetne pomysły na wzruszający podarunek, który może zrobić dziecko w każdym wieku. Pomóż mu w malowaniu drewnianych ozdób, zaplataniu bransoletek czy tworzeniu bombek z papieru.

Zachęcaj dziecko do używania zabawek konstrukcyjnych

Zabawki konstrukcyjne, takie jak klocki, zachęcają dzieci do rozwiązywania problemów i rozwijają wyobraźnię. Pamiętaj, by dać maluchowi wystarczająco dużo czasu na swobodną zabawę. Warto zachęcić dziecko do zbudowania samochodu lub domku dla lalek z klocków. Nie ma nic lepszego, niż nauka w atmosferze rozrywki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*