
Szybki mindfulness pomocny przy pracy zdalnej
W zdominowanym przez technologie i przepełnionym bodźcami świecie uważność i świadomość stają się ratunkiem i sposobem na życie. A mindfulness to droga do ich osiągnięcia.
Mindfulness, często określane mianem fitnessu dla umysłu, to nauka i sztuka zarządzania uwagą, radzenia sobie ze stresem i ćwiczenia uważności oraz koncentracji. Podstawą tego podejścia jest wielowiekowe praktyczne doświadczenie medytacji i współczesne dane neuronauki. Uważność przeciwstawia się trendom, które zdominowały kulturę w ostatnich dziesięcioleciach. Ludzie zmęczeni szumem informacyjnym i technologiami sięgają po praktyki mindfulness, by uwolnić się od wpływu niekontrolowanych impulsów i skupić się na chwili obecnej. To ważne także dla sukcesów zawodowych i efektywności w pracy, także zdalnej. Dzięki tym prostym ćwiczeniom skupisz uwagę i skoncentrujesz się w pełni na tym, co tu i teraz.
Rozwiązuj zadania jedno po drugim
Często próbujesz robić wiele rzeczy równocześnie i w efekcie nie osiągasz pożądanych rezultatów. Zamiast tego naucz się skupiać na jednym zadaniu na raz. Na początek możesz opanować technikę Pomodoro w bardzo uproszczonej formie:
- Ustaw alarm na 25 minut i skup się na jednym zadaniu. Liczy się to jako jedno pomodoro, po którym masz prawo do pięciominutowej przerwy.
- Po odpoczynku uruchom kolejne pomodoro i skup się na tym samym zadaniu, co poprzednio (jeśli go nie ukończyłeś) lub przejdź do następnego.
- Po czterech pomodoro zrób dłuższą przerwę.
Ta metoda pomoże Ci ocenić, jak długo trwa dana aktywność, a także zmierzyć skuteczność Twoich działań podczas wykonywania zadań.
Obserwuj otoczenie
Poniższa praktyka jest znana jako obserwacja mentalna. Wymaga pełnego skupienia uwagi na obiekcie w Twoim otoczeniu, na początek przynajmniej przez 5 minut:
- Wybierz dowolny obiekt.
- Ustaw alarm na pięć minut
- Weź do ręki przedmiot i skup się na nim. Zwróć uwagę na to, jak czujesz go w dłoni, jaki ma kolor, teksturę, kształt i inne właściwości.
Pozwoli Ci to skupić się na chwili obecnej i uporządkować swoje myśli.
Aktywne słuchanie
Wielu z nas było na nudnych i długich spotkaniach biznesowych. Jeśli wkrótce czeka Cię takie spotkanie, wykorzystaj je jako okazję do włączenia się w rozmowę i dyskusję. Podczas prezentacji spróbuj słuchać tak uważnie, aby na końcu zadać naprawdę ważne pytania i zgłosić sensowne uwagi. Odcięcie się od tego, co wydaje nam się bezcelowe i niepotrzebne i spędzenie całego spotkania na telefonie jest proste, ale mało świadome.
Świadomy obiad
To ćwiczenie będzie szczególnie przydatne dla tych, którzy w porze obiadowej nadal rozwiązują problemy i zadania związane z pracą. Spróbuj przynajmniej raz w tygodniu zjeść obiad, odkładając telefon i informując współpracowników, że przez tę chwilę będziesz nieosiągalny. Jedz powoli i w skupieniu – dzięki temu łatwiej będzie Ci ocenić, w którym momencie jesteś pełny i jakie jedzenie naprawdę lubisz.
Ćwiczenie z rodzynkami
Popularna praktyka na wstępnych kursach mindfulness i medytacji. Zadanie brzmi banalnie – trzeba jeść jedną rodzynkę przez 3–5 minut. Jeśli nie lubisz rodzynek, możesz wziąć coś innego. Głównym celem zadania jest udawanie, że próbujesz danej rzeczy pierwszy raz w życiu i skupienie się na jej teksturze, smaku, zapachu.
Ćwiczenia oddechowe
Jeśli czujesz, że natłok zadań zwala Cię z nóg i zbliża się moment kryzysu, pamiętaj o swoim oddechu. Zatrzymaj się i spróbuj skupić swoją uwagę tylko na nim. Obserwuj wszelkie przejawy ruchów klatki piersiowej i brzucha, wsłuchuj się w dźwięk wdychanego i wydychanego powietrza. Jeśli w Twojej głowie pojawiają się niepokojące myśli, odrzuć je.
„Pięć zmysłów”
Spróbuj zatrzymać się i świadomie „uruchomić” 5 zmysłów, przechodząc przez kolejne punkty:
- co widzę: znajdź te rzeczy, których wcześniej nie zauważyłeś;
- co czuję: opisz swoje odczucia wewnętrzne i zewnętrzne;
- co słyszę: spróbuj zidentyfikować dźwięki wokół siebie;
- co to za zapachy: wciągnij głęboko powietrze nosem i poczuj swoje otoczenie;
- co to za smak: co czujesz w ustach, co dziś jadłeś i na co masz ochotę.
To ćwiczenie można wykonać w ciągu kilku minut, by w pełni stać się świadomym siebie w danej chwili.
Dziś podejście mindfulness jest stosowane przez specjalistów z różnych dziedzin: psychoterapeutów, lekarzy, wojskowych, trenerów, nauczycieli, a także ludzi biznesu, gwiazdy filmowe i muzyczne na całym świecie. Ta praktyka pomaga skutecznie radzić sobie ze stresem, zachować równowagę i być w harmonii ze sobą i otaczającym nas światem. Jest też w stanie głęboko i wszechstronnie wpływać na nasze funkcje poznawcze i zdrowie psychiczne.
Zdj. główne: Zoltan Tasi/unsplash.com