Pracujesz w swojej firmie już kilka lat? Sprawdź, jak utrzymać motywację na dobrym poziomie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Motywacja to ważny czynnik, który wpływa na produktywność i wydajność w pracy. Utrzymanie jej na właściwym poziomie leży w interesie nie tylko pracodawcy, który korzysta z efektywności zatrudnionych osób, ale też ich samych. Co warto wiedzieć?

Dzięki zaangażowaniu dni w pracy mijają szybciej, a wykonywanie zadań na właściwym poziomie czasem spotyka się z reakcją zatrudniającego w formie podwyżki lub chociażby pochwały słownej, co też jest miłe. Z naszego artykułu dowiesz się, jak utrzymać motywację na dobrym poziomie!

Dostrzeż wartość w swojej pracy

Niekiedy potrzebujemy czasu, żeby się zastanowić, jak nasza praca wpływa na życie innych. Sprawdź informacje, kto konkretnie korzysta z wykonywanych przez Ciebie zadań, jaką niosą wartość.

Zrozumienie swojej pracy w szerszym zakresie niż wykonywanie obowiązków od 09:00 do 17:00 może się okazać kluczowe w kontekście czerpania satysfakcji z zawodu. Jeśli docenisz samego siebie, to zwiększysz swoje zaangażowanie i pasję do tego, co robisz.

Wyznaczaj sobie nowe cele zawodowe

Tak jak stagnacja jest zagrożeniem dla związku, tak i nuda jest przeciwnikiem czerpania satysfakcji ze swojej pracy. Z tego powodu zacznij wyznaczać sobie cele zawodowe, dzienne, tygodniowe, miesięczne i długoterminowe. Nie muszą też dotyczyć stricte wykonywanych zadań.

Na przykład ustal sobie, że pomożesz współpracownikom w rozwiązaniu ich problemu, oferując bezinteresowne wsparcie. Dowiedz się, jakie kwalifikacje są najbardziej doceniane w Twoim zawodzie i udaj się na szkolenia tematyczne. Określ, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, powiększ swoje kompetencje i zrób zawodowy krok w przód, zmieniając pracę na lepiej płatną, w której będziesz się bardziej realizować.

Zacznij stosować techniki zarządzania czasem

Twoja efektywność może ulec zmianie na lepsze, jeśli zaczniesz zarządzać swoim czasem. Dobrym pomysłem jest dostosowanie pory wykonywania zadań do krzywej wydajności REFA. Zgodnie z nią efektywność osobista w ciągu dnia stoi na najwyższym poziomie rano, spada po południu i znów wzrasta wieczorem. Spróbuj wykonywać swoje zadania zgodnie z tą metodą i obserwuj efekty.

Możesz też zacząć dzielić swój dzień pracy na segmenty w inny sposób. Dość dużo osób stosuje metodę jednostkowania. Zgodnie z nią pracownik wykonuje swoje zadania przez 50 minut lub godzinę, dostosowując czas do swoich możliwości, a następnie robi przerwę 15–20-minutową i ponownie wraca do pracy. Dzięki temu może się łatwiej skupić i lepiej wykonywać przydzielone zadania.

Ustalanie stopnia ważności zadań i system nagród

Za sprawą ustalania priorytetów będziesz mógł wykonywać najważniejsze zadania w czasie, kiedy jesteś najbardziej efektywny lub już „rozgrzejesz” swój mózg i osiągniesz stan wysokiej koncentracji. Warto przeglądać swoje zadania na bieżąco i nadawać im priorytety.

Niestety dość często pomijaną kwestią jest przydzielanie nagród i chwalenie w pracy. Pracodawca, zarząd i managerowie skupiają się przede wszystkim na realizacji celów, a później zazwyczaj przechodzą do kolejnego zadania. 

Jeśli nie są świadomi tego, że doceniony i zadowolony pracownik wykonuje swoje obowiązki jeszcze lepiej, z większą determinacją, to sam sobie spraw nagrodę. Ustal, że jeśli wykonasz trudne i czasochłonne zadanie w terminie i na dobrym poziomie, to sprawisz sobie obiad w nowej restauracji, kupisz fajne ubranie czy udasz się z bliskimi do kina. 

Dzięki temu Twój mózg się przyzwyczai, że za dobrze wykonane zadanie czeka go miła nagroda i chętnie będzie z Tobą współpracował, szybciej się koncentrując. Za sprawą tych sposobów nawet długoletnia praca w jednej firmie nabierze nowych kolorów i stanie się znacznie ciekawsza.

Zdjęcie główne: Mateus Campos Felipe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*