Zmiany są nieodłączną częścią ludzkiego życia i zawsze wiąże się z nimi większy lub mniejszy stres. Szczególnie trudna może być zmiana otoczenia. Jak sobie z nią radzić?
Każda zmiana ustalonego rytmu życia obciąża nas emocjonalnie i powoduje duży stres. Przeprowadzka do innego miasta lub kraju, nowa szkoła, pierwsze dni w pracy – wszystko to wymaga od nas zmierzenia się z czymś nowym i nieznanym, do opuszczenia strefy komfortu i zrewidowania naszych przyzwyczajeń. Jak ułatwić sobie proces adaptacyjny w nowym otoczeniu?
Adaptacja psychologiczna to zdolność człowieka do dostosowania się do wymagań i kryteriów określonej grupy społecznej. Korzystamy z niej przez całe swoje życie, na przykład przystosowując się do indywidualnych cech rodziny, w której się urodziliśmy. Później dostosowujemy się do środowiska szkolnego, roboczego oraz do warunków życia z wybranym partnerem.
Im wyższy poziom umiejętności adaptacyjnych posiadamy, tym łatwiej dostosowujemy się do otaczających nas warunków życia oraz do ich zmian.
Psychologia wskazuje 3 czynniki wpływające na poziom umiejętności adaptacyjnych człowieka:
Poprzez odpowiednie nastawienie i podjęcie konkretnych działań, możemy skutecznie wpływać na przyspieszenie procesu adaptacji, nawet w szczególnie trudnych dla nas sytuacjach.
Pierwsze tygodnie w nowej pracy mogą być bardzo stresujące. Według psychologów depresja i zmęczenie fizyczne w tym czasie są charakterystyczne dla nawet 70% wszystkich nowych pracowników. Na szczęście można ułatwić sobie ten trudny, ale zdecydowanie przejściowy okres, korzystając z poniższych wskazówek:
Pamiętaj, że dla zespołu też jesteś nowością, do której muszą przywyknąć. Daj czas im i sobie.
Trudniejszą sytuacją jest wyprowadzka, szczególnie do obcego kraju. Według psychologów rozłąkę z ojczyzną, rodziną i przyjaciółmi przeżywamy podobnie jak żałobę po śmierci kogoś bliskiego. Musimy pogodzić się ze stratą statusu społecznego, kręgu przyjaciół, więzi społecznych, języka komunikacji, kwalifikacji zawodowych, z wszystkim, co jest nam znane i bliskie. W nowym kraju możemy przeżyć prawdziwy szok kulturowy, ale odpowiednie podejście może pomóc nam przetrwać okres adaptacyjny.
W każdej sytuacji pamiętaj, że nic nie trwa wiecznie i w końcu przywykniesz do nowych warunków, a to, co było obce i niezwykłe, stanie się dla Ciebie codziennością. Tęsknota za domem i bliskimi, czy za „starymi, dobrymi czasami” nigdy w pełni nie zniknie, ale pewnego dnia stanie się po prostu znośna, a nawet neutralna.
Zdjęcie główne: Austin Distel/unsplash.com