Artykuł sponsorowany
Większość z nas ma dni, kiedy czujemy się bezradni, przeciążeni lub niedoceniani – kiedy wstanie z łóżka wymaga ogromnej determinacji. Jeśli jednak czujesz się tak przez większość czasu, może dojść do wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe jest procesem stopniowym. Nie dzieje się to z dnia na dzień, ale może wkradać się po cichu do Twojego życia. Oznaki i objawy są początkowo ledwo widoczne, ale z czasem stają się coraz gorsze i natarczywe. Pomyśl o wczesnych objawach jako o sygnałach ostrzegawczych, że coś jest nie tak i należy się tym zająć. Jeśli będziesz uważać i aktywnie redukować stres, możesz zapobiec poważnemu rozwojowi wypadków. Warto też wykonać test na depresję. Jeśli jednak zignorujesz symptomy, w końcu się wypalisz.
Objawy emocjonalne
Objawy behawioralne
Objawy fizyczne
Wypalenie często wynika z Twojej pracy. Ale każdy, kto czuje się przepracowany i niedoceniany, jest narażony na wypalenie – od pracującego pracownika biurowego, który nie miał wakacji od lat, po wyczerpaną matkę zajmującą się dziećmi, pracami domowymi i starzejącym się rodzicem. Takie warunki często mogą wywołać różne inne choroby psychiczne.
Ale wypalenie nie jest spowodowane wyłącznie stresującą pracą czy zbyt dużą liczbą obowiązków. Inne czynniki wpływają na niekorzystny stan, w tym styl życia i cechy osobowości. W rzeczywistości to, co robisz w czasie przestoju w pracy i jak patrzysz na świat, może odgrywać równie dużą rolę w wywoływaniu przytłaczającego stresu, jak wymagania związane z pracą lub domem.
Przyczyny wypalenia zawodowego związane z pracą
Przyczyny wypalenia związane ze stylem życia
Przyczyny związane z osobowością
Kiedy jesteś wypalony, problemy wydają się nie do przezwyciężenia, wszystko wygląda ponuro i trudno jest zebrać energię, by się tym zająć, nie mówiąc już o podjęciu działań, które pomogą Tobie. Ale masz dużo większą kontrolę nad stresem, niż myślisz. Istnieją pozytywne kroki, które możesz podjąć, aby poradzić sobie z przytłaczającym stresem i przywrócić równowagę w swoim życiu. Jednym z najbardziej skutecznych jest docieranie do innych.
Kontakt społeczny to naturalne antidotum na stres, a rozmowa twarzą w twarz z dobrym słuchaczem to jeden z najszybszych sposobów na uspokojenie układu nerwowego i złagodzenie stresu. Osoba, z którą rozmawiasz, nie musi być w stanie „naprawić” swoich stresorów; po prostu musi być dobrym słuchaczem, kimś, kto będzie uważnie słuchać, nie rozpraszając się ani nie wyrażając osądu. Może pomóc Ci w tym psycholog.
Dotrzyj do najbliższych, takich jak partner, rodzina i przyjaciele. Otwarcie się nie sprawi, że staniesz się ciężarem dla innych. W rzeczywistości większość przyjaciół i bliskich będzie zaszczycona, że ufasz im na tyle, by się im zwierzyć, a to tylko wzmocni Twoją przyjaźń. Staraj się nie myśleć o tym, co Cię wypala i spraw, aby czas spędzany z bliskimi był pozytywny i przyjemny.
Bądź bardziej towarzyski w kontaktach ze współpracownikami. Nawiązywanie przyjaźni z osobami, z którymi pracujesz, może pomóc uchronić Cię przed wypaleniem zawodowym. Kiedy na przykład robisz sobie przerwę, zamiast kierować uwagę na smartfona, spróbuj zaangażować współpracowników lub zaplanuj wspólne spotkania towarzyskie po pracy.
Ogranicz swój kontakt z ludźmi o złym nastawieniu. Spędzanie czasu z ludźmi o negatywnych poglądach, którzy nic nie robią, tylko narzekają, pogorszy Twój nastrój i Twoje poglądy. Jeśli musisz pracować z taką osobą, spróbuj ograniczyć czas, który z nią spędzasz.
Zdjęcie główne artykułu: fot. Magnet.me, źródło: unsplash.com