Fiszki z języka angielskiego. Jak się uczyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dla jednych nauka z fiszek to przeżytek, dla innych to jedna z najskuteczniejszych metod nauki języka, chociaż nie tylko języka, jaką do tej pory stworzono. Za ich pomocą można uczyć się na pamięć praktycznie wszystkiego! Bo właśnie w trwałym zapamiętywaniu materiału tkwi cały potencjał fiszek. Oczywiście, aby tak się stało, trzeba skorzystać z metody nauki z fiszek, jaką opracował Sebastian Leitner. Jak wygląda ta metoda? Już wyjaśniamy!

Przyczyny problemów w nauce języka

Największą trudność w nauce języka obcego – również języka angielskiego – sprawia nie tyle trudna gramatyka czy obce słówka, robi to niestety nasza pamięć oraz nieodpowiedni sposób nauki. Wszyscy wiemy, że wiedza, z której na co dzień nie korzystamy, z czasem blaknie w naszej pamięci, aż w końcu możemy całkowicie o czymś zapomnieć. I tutaj pojawiają się fiszki z angielskiego, które skutecznie nas przed tym ochronią.

Fot.: fiszki.pl

Oczywiście są osoby ze super pamięcią, którym nic z głowy nie wyleci. Większość jednak wcześniej czy później będzie miała problem z przypomnieniem sobie różnych informacji. I tak samo jest z językiem. Kiedy go nie używamy, to zaczynamy zapominać poszczególne słowa i zwroty.

Ucząc się języka angielskiego i mieszkając w Polsce, gdzie nie mamy bezpośredniej styczności z osobami anglojęzycznymi, mamy pod górkę już na samym początku. Musimy nie tylko nauczyć się danych zwrotów i słówek, ale też utrzymać je w pamięci, pomimo tego, że nie porozumiewamy się w tym języku zbyt często.

Nauka angielskiego z fiszek

Sposobem na pokonanie naturalnej skłonności do zapominania nieużywanych informacji jest specjalna metoda dydaktyczna stworzona przez Sebastiana Leitnera. Opiera się ona na kartotece autodydaktycznej, która pozwala na przyswajanie nowego materiału oraz jego utrwalanie.

Do nauki języka angielskiego z fiszek metodą Sebastiana Leitnera potrzebujemy:

  • fiszek
  • kartoteki w postaci np. pudełka Memobox, które jest podzielone na kilka przegródek, umożliwiających zaawansowaną selekcję materiału

Nauka języka angielskiego z fiszek polega na:

  • przyswojeniu określonej liczby słów i zwrotów z fiszek i wsadzeniu ich do pierwszej przegródki
  • powtórki materiału:      
    • to, co umiemy, wsadzamy do kolejnej przegródki
    • to, czego nie zapamiętaliśmy, zostawiamy w pierwszej przegródce, dając na koniec kolejki
  • dodajemy kilka nowych słówek do nauki i wkładamy je do pierwszej przegródki
  • robimy powtórkę materiału z pierwszej i drugiej przegródki:      
  • to, co z pierwszej przegródki nie sprawia nam trudności, idzie do drugiej
  • to, co z drugiej przegródki nie sprawia nam trudności, idzie do trzeciej itd.
  • jeśli jakieś słówko z dalszych przegródek zacznie sprawiać problem, trafia z powrotem do pierwszej przegródki
  • najczęściej powtarzamy materiał z pierwszej i drugiej przegródki, fiszki, które są dalej można powtarzać rzadziej.

Fiszki z angielskiego – rodzaje

Naukę z angielskiego z fiszek ułatwia bogaty wybór tematyczny zestawów, co umożliwia naukę ukierunkowaną na cel. Dzięki temu w stosunkowo szybki i bardzo prosty sposób można nauczyć się i utrwalić słownictwo charakterystyczne dla danej dziedziny np. angielski biznesowy, angielski rozmowa o pracę czy angielski w pracy zdalnej.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / Rido81

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwadzieścia − 2 =