Czy wiesz, że wystrój wnętrz wpływa na pracę mózgu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na pewno często odczuwałeś jakieś emocje, wchodząc do konkretnych pomieszczeń. W niektórych miejscach czułeś komfort i ciepło, w innych natomiast, jak łazienka, chłód (chyba każdy z nas wchodził kiedyś do zimnej łazienki o poranku). Czy wiesz, że wystrój wpływa na naszą psychikę? 

Wpływ wystroju wnętrz na mózg

Jak to właściwie działa? Na przykład, jeśli wejdziesz do domu zaprojektowanego tak, aby dawał wrażenie komfortu i przytulności, w naturalny sposób czujesz się dobrze w tej przestrzeni. Czujesz się bardziej zrelaksowany. Projekt sprawia, że ​​czujesz się bezpiecznie i jest to łatwe do odróżnienia uczucie.

W bardziej nowoczesnym domu masz najlepszą możliwą jakość wykończenia, a projekt przestrzeni jest przemyślany pod każdym kątem. Przedmioty w takim miejscu wydają się być nowoczesne i wysokiej klasy, jak krzesła forte, a zatem samo miejsce wydaje się być bezpieczne i komfortowe.

Dopasowanie do osoby

To chyba najważniejsza rzecz, o której projektant wnętrz musi zawsze pamiętać, projektując przestrzeń dla swoich klientów. Styl i projekt, które pasują do osoby, są ważne, ale kluczowe jest to, jak czujemy się w danej przestrzeni, gdy w niej przebywamy. Niektórzy ludzie mogą preferować bardziej minimalistyczne style, ale odwiedzający mogą interpretować ten projekt jako zimny i niewygodny.

Minimalistyczny design
(fot. Kara Eads, źródło: unsplash.com)

Przestrzeń, w której się znajdujesz, jest tak naprawdę odzwierciedleniem tego, kim jesteś i jak się czujesz na co dzień. Kiedy przestrzeń odzwierciedla Twój nastrój, wpłynie to to na sposób interakcji z otoczeniem.

Kiedy dom jest zaprojektowany w sposób, który sprawia, że ​​osoba czuje się zrelaksowana, szczęśliwa, bezpieczna i jak w domu, najprawdopodobniej będzie to miało pozytywny wpływ na tę osobę. Wpłynie również na jego usposobienie i samopoczucie, a to zawsze wpływa także na ogólne zadowolenie z życia.

Projektowanie wnętrz sztuka

Podstawową rzeczą w projektowaniu wnętrz jest to, że nie ma w tym rzeczywistej nauki. Każdy projektant wnętrz to indywidualność. Jasne, jest matematyka i organizacja, ale projektowanie wnętrz to przede wszystkim sztuka.

Na stan psychiczny mogą wpływać estetyczne elementy wystroju wnętrza – a co za tym idzie nastrój, jaki stwarza. Projektanci wnętrz doskonale rozumieją ten aspekt, dlatego tworzą najlepsze przestrzenie dla swoich klientów.

Na przykład paleta światła i kolorów wybrana przez projektanta wnętrz może zmienić nasz stan umysłu. W końcu odpowiednia kombinacja kolorów może wywołać dobre samopoczucie, witalność oraz poczucie komfortu i ulgi. Jasne kolory wywołują uczucie otwartości i jasności, a ciemne – spokój i głębię.

Jak budujemy nasz dom

Fizyczne elementy naszego środowiska życia mogą kształtować nasze stany fizyczne i psychiczne. Na przykład naukowcy powiązali małe przestrzenie ze zmniejszonym lękiem, a badani zgłaszali poprawę nastroju. Ale uczeni zauważają również, że ta sama mała przestrzeń była związana ze zwiększonym spożyciem żywności i napojów.

Kuchnia
(fot. Gareth Hubbard, źródło: unsplash.com)

Inne badania sugerują, że jakość materiałów użytych we wnętrzach naszych domów może wpływać na nasze samopoczucie. Wystrój może nawet wpływać na poziom glukozy we krwi! Badania pokazują, że pomieszczenia bez odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania są związane z większą ilością żywności o wysokiej zawartości cukru w ​​kuchniach ludzi, a co za tym idzie z wyższym poziomem glukozy we krwi. Meble kuchenne w stylu meblościanki zapewnią dodatkowe miejsce.Osoby, które mają mniej miejsca w kuchni, częściej przechowują słodycze i desery w swoich szafkach, co często prowadzi do zwiększonego poziomu glukozy we krwi.

Psychologia projektowania

Psychologia projektowania to jedna z gałęzi psychologii, która koncentruje się na tym, jak nasze otoczenie może na nas wpływać. Jest to bardzo wszechstronna dziedzina i jest ważniejsza niż sądzisz. Ta rozwijająca się dyscyplina bada wpływ czynników przestrzennych, czasowych i środowiskowych na ludzi.

Niebiesko-czerwone drzwi
(fot. Nate Bell, źródło: unsplash.com)

Jak wspomniano wcześniej w tym artykule, fizyczne szczegóły naszego bezpośredniego otoczenia mają wpływ na nastrój. Kilka przykładów praktyki psychologii projektowania obejmuje odkrycie, że kolory – niebieski i czerwony – działają na nas uspokajająco, a symetryczne projekty zmniejszają stres.

Wpływ projektu na konkretną osobę to jednak bardziej złożona kwestia i warto pamiętać, że często liczą się nie tylko kolory i wzory, ale też inne czynniki.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Toa Heftiba, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

trzynaście − 3 =